Відділ східного мистецтва Одеського музею західного і східного мистецтва було створено в 1951 році на основі експонатів, переданих з Державного музею мистецтва народів Сходу, Державного Ермітажу і Київського музею західного і східного мистецтва (нині Музей імені Богдана та Варвари Ханенків).

Також в основу східної колекції увійшли експонати з приватних колекцій, передані в 1920-1930-х роках. Всього східна колекція ОМЗСМ налічує близько 2500 експонатів. Найбільш знакові предмети увійшли в постійно діючу експозицію музею, яка знайомить з мистецтвом Китаю, Японії, Індії, Ірану та інших країн Сходу.

Кожен регіон представлений найхарактернішими творами декоративно-прикладної творчості, живопису, скульптури, ювелірного мистецтва, які демонструють все різноманіття і унікальність східної культури.

Відвідувачів музею чекає незабутня зустріч з перськими книжковими мініатюрами, туркменськими ювелірними прикрасами, індійськими виробами зі слонової кістки, буддистською культової пластикою і живописом, японськими гравюрами Укійо-е, китайським фарфором і багатьма іншими шедеврами східних майстрів.