Одеський музей західного і східного мистецтва — один з найбільших художніх музеїв України. Його колекція вважається одним з найкращих зібрань зарубіжного мистецтва. Будівля музею є пам’яткою архітектури середини XIX в. — це палац, побудований в 1856-1858 рр. для видатного поміщика Абази за проектом архітектора Луї Отона.

Будівля музею є зразком еклектичного стилю, характерного для архітектури Одеси середини XIX століття. Найцікавіший в архітектурному сенсі вестибюль палацу з  парадними сходами унікальної конструкції, висіченими з каррарського мармуру.

Ще один незвичайний архітектурний елемент будівлі — навісний балкон-еркер. Їх почали будувати в період панування стилю модерн — на 50 років пізніше спорудження будівлі. Архітектор «забіг наперед», випередивши свій час, тим самим зробивши архітектурний елемент своєрідною «візитною карткою» музею, і створивши один з найбільш відомих архітектурних силуетів Одеси.

МИСТЕЦТВО ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ. У двадцяти трьох залах першого і другого поверхів розміщена експозиція трьох відділів: античного, західноєвропейського і східного мистецтва. Одеське зібрання відрізняється високим художнім рівнем завдяки наявності цілого ряду творів видатних майстрів.

Колекція західноєвропейського живопису — ядро ​​музейної колекції. Вона охоплює мистецтво початку XVI до другої половини XX ст., від епохи Ренесансу до художніх творів сучасності.

МИСТЕЦТВО КРАЇН СХОДУ. Відділ мистецтва країн Сходу існує в музеї з 1951 р. Хронологічно зібрання охоплює період з XVI до середини XX ст. У трьох залах відділу Сходу представлені експонати, що знайомлять з мистецтвом Китаю, Індії, Ірану, Японії, Монголії та інших азіатських країн. Серед них — старовинний китайський фарфор і японський посуд для чайної церемонії, художні лаки, різьблені вироби з напівкоштовних каменів і слонової кістки, вишиті панно, килими, а також бронзова і дерев’яна скульптура, яка зображує божеств даоського, синтоїстського та індуїстського культів.

Велику художню цінність представляють іранські вироби з металу, декоровані у техніці чекання та гравіровки в майстернях міста Ісфагана.

Високу оцінку відчизняних та зарубіжних спеціалістів отримала музейна колекція буддиського живопису та бронзової пластики. Своєю красою вражають вишукані вироби із срібла: відкриті філігранні ювелірні прикраси та предмети повсякденного вжитку, створені індійськими ювелірами.

В залі мистецтв країн Далекого Сходу можна познайомитися з гравюрами відомого японського художника XVIII ст. Кітагава Утамаро. Особлива художня цінність притаманна кольоровій ксилографії, створеній наприкінці XIX ст. двома майстрами: Тойхара Куніція в жанрі «бідзінга» (зображення красунь «веселих кварталів») і Огата Гекко.

Одеський музей західного і східного мистецтва з моменту заснування формувався як класичний музей, і одним з трьох його відділів з самого початку є відділ античного мистецтва. Адже античність — це те джерело, з якого черпало натхнення мистецтво наступних поколінь, джерело, з якого виростало його стильове різноманіття.

Щоб долучити широку публіку до шедеврів античності, багато музеїв світу демонструють гіпсові зліпки, зняті з найвідоміших скульптур. Ці зліпки художньо тоновані у відтінки старого мармуру, знайдені у розкопках, дають досить точне уявлення про оригінал.

Головним ядром античної колекції, представленої сьогодні на мармуровому майданчику Одеського музею західного і східного мистецтва, стали ті  гіпсові зліпки, які були першими експонатами Музею витончених мистецтв. Він відкрився в 1867 г. при Імператорському Новоросійському університеті (нині Одеський національний університет ім. Мечникова). В їх число входили експонати, що сьогодні знаходяться в експозиції «Бельведерский торс», «Голова Зевса (» Отріколі «)», «Бюст Гомера» і «Бюст Лаокоона».

Всі вони були замовлені в 1867 р у Франкфурті-на-Майні у майстра Антоніо Ванни. Скласти повну колекцію гіпсових зліпків з найбільш відомих творів античної скульптури було доручено ординарному професору Ф.Струве, для чого в 1868 році він був відряджений до Афін, Риму, Парижу і міст Німеччини.

Результатом цієї подорожі стала низка високохудожньо виконаних гіпсових зліпків, які сьогодні прикрашають експозицію музею західного і східного мистецтва

Часопис музея

Значущі дати в житті музею

82 Образовательных мероприятий за год