Піклувальна Рада Одеського музею західного і східного мистецтва

 

Піклувальна Рада була створена в 2007 році для об’єднання зусиль громадськості в здійсненні благодійної діяльності в інтересах Одеського музею західного і східного мистецтва, а також з метою збереження, примноження і популяризації в Одесі національної і світової  культурної спадщини; акумуляції коштів для фінансування художніх програм, підвищення рівня спеціальних знань музейних працівників і підтримки матеріально-технічної бази музею; організації науково-дослідницької роботи і співпраці з зацікавленими установами України та світу.

Сьогодні, завдяки наполегливості членів Піклувальної Ради, Одеський музей західного і східного мистецтва є лідером по проведенню ефективних фандрайзингових кампаній, залучення країн-партнерів і формування цільового капіталу, відповідно до особливостей його аудиторії. У 2009 році, за сприяння голови Піклувальної Ради Ю.К. Маслова, на спонсорські кошти було придбано дві парні вази (прикрашені взаємопов’язаними сценами) — зразки китайської порцеляни XVIII століття. Зазначені предмети дозволили поповнити одну з найбагатших мистецтва в Україні.

У 2016 році, завдяки активній позиції Піклувальної Ради, були завершені ремонтні роботи у відділі мистецтва Сходу, який з 2010 року перебував у стані реставрації. В оновленій експозиції з’явилося близько 60 нових експонатів, серед яких — індійські різьблені і ювелірні вироби, туркменські срібні прикраси, шедеври японської (Тойохара Кунітіко, Огата Гекко) і китайської (Ци Байши) кольорової ксилографії. Відтепер жителі та гості міста мають унікальну можливість познайомитися з найбільшим в Україні зібранням буддійських ікон Атанка, а також з рідкісними варіантами скульптури сидячого Будди (XVIII ст.) І духовного зберігача китайських храмів Вейт (XVI ст.).

Спільними зусиллями Піклувальної Ради і БФ «Музеї України» вдалося провести серйозні дослідження з питання атрибуції полотна «Портрет венеціанського дожа Джироламо Пріулі», авторство якого з 60-х рр. XX століття приписують відомому італійському живописцю епохи Відродження Вечелліо Тиціана. За результатами консультацій з співробітниками лабораторії Ермітажу, де з 1931 по 1949 роки зберігалася картина, а також рентгеноскопічного і хіміко-технологічного аналізу, фахівцями були підтверджені характерні для творчості Тиціана прийоми.

Усвідомлюючи, що однією з основних функцій музею залишається консолідація місцевої громади, члени Піклувальної Ради завжди генерують ініціативи, що мають на меті формування почуття причетності до регіональної історії, гордості і любові до малої Батьківщини. Так, завдяки спонсорській допомозі члена Піклувальноїї Ради Пантеліса Бумбураса в приміщенні Одеського музею західного і східного мистецтва до Дня міста було відкрито грандіозну виставку «Одеса на старих фотографіях». Представлені знімки охоплювали історію міста з моменту появи фотографії і відображали знакові місця Одеси в різні роки її існування. Показовим також є те, що більшість з них були люб’язно надані одеситами з власних сімейних архівів.

Знаковою подією можна вважати і видання в 2016 році альбому «Одеський музей західного і східного мистецтва»,  до складу якого увійшли фотографії 185 творів мистецтва з фондів музею та якісні анотації до них. У 2017 році альбом став переможцем конкурсу «Краща книга виставки-форуму 2017» в номінації «Краща книга з мистецтва». Додатковий тираж цього видання був оплачений за рахунок коштів, залучених Піклувальної Радою.

За фінансової підтримки БФ П.Бумбураса проводилися ремонтні роботи в залі античності, відкриття якого урочисто відбулося у грудні  2017 року.

 

За роки свого існування Піклувальна Рада Одеського музею західного і східного мистецтва як орган громадської участі неодноразово довів свою ефективність у вирішенні проблемних питань, пошуку додаткових фінансових ресурсів, проведенні наукових досліджень, винахід нової філософії музейного простору, інтеграції місцевої громади, активізації туристичного інтересу.

Незмінним головою з моменту створення Опікунської Ради є відомий одеський меценат, учений і громадський діяч Юрій Костянтинович Маслов.