«Східний експрес» це новий музейний проект, метою якого є занурення в культурно-історичний контекст мистецтва Сходу.

Три зали нашого музею представляють мистецтво Ірану, Індії, Тибету, Китаю і Японії. Історія мистецтва цих країн налічує кілька тисячоліть. Міфи, легенди, релігійні вчення, цілі образні системи змінювалися разом з приходом нових династій або нових технічних відкриттів. Ми часто чуємо про західну технічнe революці., але, як правило, забуваємо про те, що до XVII в. всі найбільш значущі технічні рішення були відкриті саме на Сході.

Однак, Схід інтригує нас не тільки технічними новинками, але і народженням світових релігій. Як відомо, буддизм, християнство та іслам зародилися на Сході. Так, з поширенням буддизму, транслювався новий культурний код і новонавернені народи, що говорять іншими мовами, вбирали нове вчення не стільки на вербальному рівні, скільки завдяки візуальному ряду образотворчого мистецтва.

Від історичного персонажа — принца Гаутами Сіддхаратхі до канонізованого Будди Шакьмуні образотворче мистецтво культур буддійського ареалу виконало колосальний шлях. Сьогодні мистецтвознавці полюють за раритетними зображеннями Будди для музейних колекцій або приватних зібрань. Нашому музею посміхнулася удача — в колекції східного мистецтва є прекрасні зразки в техніці «зганяння воску», що зображують Будду Шак’ямуні в каноні перших століть буддизму.

Для звичайного гостя музею зображення Зороастра, Будди або Шоу Сіна несуть нульову інформацію, та й весь дивовижний світ мистецтва Сходу залишається абсолютно чужим і німим. Прекрасні зразки зброї, книжкової мініатюри, кераміки або лиття спочивають під склом, як зашифроване послання з іншого світу і для того, щоб прочитати його, необхідно спробувати розуміти іншу мову.

«Східний експрес» планує знайомити наших гостей з культурою Сходу, змінюючи налаштування «оптики» від широкої теми: «Мистецтво середньовічної Японії» до теми: «Аніме та манга в сучасній японській культурі», яка може бути цікава досить вузькый аудиторії. Ми будемо проводити майстер-класи, читати лекції і запрошувати цікавих спікерів для наших зустрічей, організовувати виставки та перформанси. Ми будемо застосовувати всілякі форми діалогу з іншою культурою в форматі музейного простору, які допоможуть «освоїти», а значить зробити «своїм» таємничий світ Сходу.

Куратор проекту Юлія Томашевська-Гарачук.